טיפים ומדריכים, שינת תינוקות

5 שלבים בהתפתחות פעוטות

ילדים, החל מגיל לידה, עוברים שינויים רבים ושונים מבחינת התפתחות פיזית, דיבור, אינטלקטואלית וקוגניטיבית בהדרגה עד גיל ההתבגרות. שינויים ספציפיים מתרחשים בגילאים ספציפיים של החיים. השינויים הללו, הידועים כאבני דרך התפתחותיות, יכולים לעזור לך לעקוב אחר האם ילדך מתפתח בקצב הנכון. אי הגעה לאבני דרך אלו עשויה להעיד על הפרעות התפתחותיות או מצבים גנטיים.

מומחים נבדלים זה מזה בחלוקת התפתחות הילד לשלבים שונים. חלקם תיארו את התפתחות הילדים בארבעה שלבים, חלקם בחמישה שלבים ואחרים בשישה שלבים. למרות שמספר השלבים שונה, מה שנשאר בעצם זהה הם השינויים המתרחשים בגיל מסוים או בטווח גילאים מסוים. מכיוון שרוב ההפרעות ההתפתחותיות מאובחנות עד שהילד מגיע לגיל ההתבגרות, ניתן לתאר את התפתחות הילד בחמשת השלבים שלהלן.

שלב 1 – תינוק שרק נולד

במהלך החודשיים הראשונים לחייהם, ילודים מגיבים אוטומטית לגירויים חיצוניים. יילודים יכולים להזיז את ראשם מצד לצד, לראות חפצים מקרוב, להסתובב לעבר צלילים ולבכות כדי לציין צורך. בחודש השלישי לחיים, יילודים מתחילים לחייך לאנשים.

שלב 2 – גיל שלושה חודשים עד שנה

בשלב זה, הרבה יכולות חדשות מתפתחות במהירות עד שילד מגיע לגיל שנה. בגיל שלושה עד שישה חודשים, תינוקות יכולים לזהות פנים מוכרות, להתחיל לקשקש, לשלוט בתנועות הראש ולקרב את ידיהם. בגיל שישה עד תשעה חודשים, תינוקות מתחילים לשבת ללא תמיכה, עלולים לקפוץ כשהם מחזיקים בעמידה ולהגיב לאנשים שקוראים בשמם. תינוקות מתחילים לתקשר עם מחוות. בין גיל תשעה ל-12 חודשים, ילדים יכולים להצביע על דברים, להרים חפצים, לזחול ואפילו לעמוד עם תמיכה. ילדים יכולים לחקות קול ומחוות.

שלב 3 – פעוט

כאשר ילדים בני שנה עד שלוש, הם יכולים לעמוד לבד, ללמוד ללכת ללא עזרה, להתחיל לרוץ ולטפס במדרגות בצעדים קצרים. ילדים יכולים לנופף לשלום, להחזיק עיפרון או עפרון, לצייר עיגול, ללמוד לומר מספר מילים ואפילו משפטים קצרים ואפילו לעקוב אחר הוראות פשוטות.

שלב 4 – גיל הרך

בין גיל שלוש לחמש שנים, המיומנויות המוטוריות של ילדים מתעדנות. ילדים יכולים לזרוק ולתפוס כדור, לדלג ולקפוץ, ללמוד להתלבש בעצמם ולצייר מבנים מתאימים כמו פרח. הם יכולים לדבר משפט שלם וארוך ואפילו שניים עד שלושה משפטים במתח בקלות. עם אימון בשירותים, הם מתחילים ללכת לשירותים בשירותים ולהשתמש במתקן לבד עד גיל ארבע.

שלב 5 – גיל בית ספר והלאה

גיל בית ספר הוא הגיל שבין שש עד 18 שנים. בגיל זה, ילדים לומדים להיות עצמאיים ולגבש דעות משלהם. למידה, דיבור וכתיבה מתבססים היטב. ילדים מפתחים רגשות שונים כמו קנאה, אהבה ועוד רבים ויכולים לבטא אותם באמצעות מילים ומחוות. הם מפתחים חברויות ובדרך כלל יוצרים את החברים הכי טובים בשלב זה. התפתחות מינית סביב ואחרי גיל ההתבגרות גורמת לילדים להתעניין בדייטים.

לסיכום,

אם אתה מודאג שילדך מתעכב בשלב מסוים של החיים, קבע פגישה עם רופא הילדים של ילדך כדי לדון בכך. רופא הילדים עשוי לבצע בדיקת סקר התפתחותית שיכולה לעזור לך לדעת אם ילדך תקין או שיש לו הפרעה התפתחותית כלשהי, וכמובן להתחיל טיפול מתאים למצב.

Related Posts